Čiernohronská železnica oživila prvé vozidlá z Waldenburgbahn

Čiernohronská železnica oživila prvé vozidlá z Waldenburgbahn

5. Január 2023

Malé radosti uplynulých dní.

Čiernohronská elektrická železnica  - CIELE PROJEKTU

Čiernohronská elektrická železnica - CIELE PROJEKTU

26. September 2022

Zapojenie Čiernohronskej elektrickej železnice do integrovaného dopravného systému Banskobystrického kraja, obnovenie nákladnej dopravy, zvýšenie kvality života vo vidieckom prostredí, podpora ochrany životného prostredia a v neposlednom rade dlhodobá udržateľnosť turistickej atrakcie — národnej kultúrnej pamiatky, to sú hlavné dôvody vzniku projektu ČHEŽ.

Švajčiarske električky ožívajú

Švajčiarske električky ožívajú

7. August 2022

Letná sezóna je v plnom prúde a okrem všetkých krásnych povinností sme uplynulý týždeň stihli spojazdniť jednu zo súprav električiek, ktoré sme minulý rok získali zo švajčiarskej Waldenburgerbahn.

Návrat k preprave dreva Čiernohronskou železnicou

Návrat k preprave dreva Čiernohronskou železnicou

4. Január 2022

Schopnosť naraz prepraviť obrovské množstvo tovaru a ťažkého nákladu kedykoľvek, bez ohľadu na počasie, patrí medzi vzácne vlastnosti železnice. Robí to mimoriadne efektívne, bezpečne a šetrne voči životnému prostrediu. Prednosti železničnej dopravy celé roky potvrdzovala aj Čiernohronská lesná dráha, preto nečudo, že po otvorení jej základnej trate z Hronca do Čierneho Balogu v roku 1909, sa postupne rozrástla a sa stala jednou z najrozsiahlejších železníc v Európe.

Časté otázky

Časté otázky

2. November 2021

Čierny Balog a železnica patria k sebe už od roku 1909. Jej otvorenie bolo veľkým úspechom, pričom ČHŽ od začiatku slúžila aj na prepravu osôb. Takmer osudným sa jej stalo, že nikdy nemodernizovala, a v roku 1982 mala ako nepotrebná zaniknúť. Vďaka mnohým dobrovoľníkom sa ju však podarilo zachrániť a ukázalo sa, že ČHŽ je pre región a šírenie jeho dobrého mena prospešná azda viac ako kedykoľvek predtým.

Inteligentná doprava v mestách a v regiónoch

Inteligentná doprava v mestách a v regiónoch

21. Október 2021

Zástupcovia Čiernohronskej železnice boli nedávno prizvaní k Okrúhlemu stolu driving.digital 2021. Počas podujatia sa stretli s poprednými lídrami z verejného aj súkromného sektora a zapojili sa do odbornej diskusie o vytváraní Inteligentných bezemisných zón v mestách a regiónoch Slovenska.

Konferencia v rámci programu Európsky rok železníc 2021

Konferencia v rámci programu Európsky rok železníc 2021

25. Jún 2021

Čiernohronská železnica za podpory BBSK v týchto dňoch na Konferencii v rámci programu Európsky rok železníc 2021 privítala odborníkov z oblasti dopravy, krajinotvorby a ekológie.

Električky pre Čiernohronskú železnicu uvítali v Bratislave

Električky pre Čiernohronskú železnicu uvítali v Bratislave

14. Máj 2021

Električky zo Švajčiarska, ktoré Čiernohronská železnica získala v medzinárodnej súťaži, smerujú na Horehronie. Počas dnešného dňa ich slávnostne uvítali v Bratislave. Električkové vozne by sa mali stať súčasťou Integrovaného dopravného systému BBSK a v budúcnosti by mali rozvíjať ekologickú dopravu v regiónoch.

Príchod švajčiarskej posily 2. časť

Príchod švajčiarskej posily 2. časť

30. Apríl 2021

Pripájame zopár zaujímavých videí z prepravy švajčiarskych električiek na Slovensko. Nakladanie v Bubendorfe a prevoz do prístavu v Bazileji. Čakanie na príchod lodí v bazilejskom prístave. Nakladanie do lodí Amare a Quinto. Cesta loďami z Bazileje do Bratislavy. A napokon vytúžený príchod do Hronca. Električky, vitajte u nás! :)

Príchod švajčiarskej posily

Príchod švajčiarskej posily

29. Apríl 2021

Nadobudnutie švajčiarskych elektrických vozidiel pre plán revitalizácie Čiernohronia patrí medzi výnimočné úspechy Čiernohronskej železnice a Banskobystrického samosprávneho kraja. Ojedinelý projekt zameraný na rozvoj a udržateľnú budúcnosť regiónu pomoc kvalitnej verejnej dopravy tak začal naberať konkrétnu podobu.