Veľká noc na Čiernohronskej železnici

Veľká noc na Čiernohronskej železnici

Už počas nadchádzajúceho veľkonočného víkendu môžu návštevníci Horehronia zavítať aj na Čiernohronskú železnicu. Obľúbená turistická atrakcia vypraví prvé vlaky v sobotu 30. 3. 2024. Od tohto dátumu je železnička otvorená denne, v areáli staničky sa nachádza aj reštaurácia Lampáreň.

„Zima bola pre nás náročná. Medializovaný boj za záchranu Čiernohronskej železnice nás stále stojí mnoho síl a ešte viac financií.  Možno aj preto majú tohtoročné sviatky jari pre nás o čosi väčší symbolický význam. Nové začiatky, nové radosti, nové odhodlanie,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice.

Od 30. 3. do 30. 6. 2024 premávajú vlaky Čiernohronskej železnice denne na trasách Dobroč a Šánske pri zakúpení aspoň 6 celých vstupeniek. Tieto trasy obľubujú nielen rodiny s deťmi, ale bývajú častým cieľom aj pre školské zájazdy a táborové výlety. 

„Ľudia nezabúdajú na silný príbeh, ktorý si táto železnica so sebou nesie. A tento rok si navyše pripomíname krásne a dôležité výročie. Pred 115. rokmi bol otvorený prvý úsek kedysi najväčšiej lesnej železnice na Slovensku. Vďaka odvahe – najskôr hŕstke ľudí, neskôr mnohých a mnohých – sa podarilo zachrániť ju a dodnes tak môže táto malá železnica s obrovským významom prinášať radosť všetkým návštevníkom doslova z celého sveta,“ dopĺňa Aleš Bílek.

Pravidelný cestovný poriadok a platný cenník možno nájsť na oficiálnej stránkeO všetkých plánovaných akciách a mimoriadnych jazdách železnica v predstihu informuje aj na svojich sociálnych sieťach.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi viac ako 50 000 turistov. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu a práce dobrovoľníkov, nie je systematicky dotovaná štátom. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú zabezpečované všetky nevyhnutné opravy tak historických železničných vozidiel ako aj samotný jej ďalší chod.
 

Publikované: 14.03.2024 11:27