Švajčiarske električky ožívajú

Švajčiarske električky ožívajú

Letná sezóna je v plnom prúde a okrem všetkých krásnych povinností sme uplynulý týždeň stihli spojazdniť jednu zo súprav električiek, ktoré sme minulý rok získali zo švajčiarskej Waldenburgerbahn.

V dňoch 2. - 3. 8. 2022 zažila stanička v Čiernom Balogu malú slávu. Po prvýkrát sa vlastnou silou pohli naše električky, získané minulý rok zo švajčiarskej Waldenburgerbahn. Nakoľko ČHŽ nemá zatiaľ trolej, dosadili sme do jednej zo súprav elektrocentrálu Caterpillar a napájanie trakcie elektrinou je dočasne vyriešené týmto spôsobom. Ponuky dnes módnych akumulátorov, žiaľ, hrubo prekračovali naše finančné možnosti, s elektrocentrálou pomohli naši priatelia a sponzori z CAT Banská Bystrica.
Skúsení dobrovoľníci pod vedením Ing. Pavla Šimana, CSc. a Zdenka Vozára pripravili koncepciu i zástavbu jedného z riadiacich vozňov a v spolupráci s odborne spôsobilými firmami ŽOS Zvolen a NES Nová Dubnica pod vedením Ing. Martina Kopeckého sa podarilo v utorok jednu súpravu sprevádzkovať. V stredu už bolo možné vypraviť nášho prvého strojvodcu elektrickej trakcie Borisa Hlaváča na trať, vykonať prvú skúšobnú jazdu po všetkých trasách ČHŽ a overiť priechodnosť a kompatibilitu švajčiarskych vozidiel po karpatských koľajach bývalej lesnej železnice.
Teoretické štúdie trakčnej energetiky a bezpečnosti proti vykoľajeniu spracovali pre nás naši priatelia zo Žilinskej univerzity a Univerzity Jana Pernera v Pardubiciach. Prvotné jazdné i energetické skúšky dopadli na výbornú. Veríme, že po vykonaní všetkých ďalších predpísaných revízií a skúšok schvaľovacieho procesu pre povolenie skúšobnej prevádzky už na jeseň zahájime prvé jazdy pre verejnosť. Nateraz je možné podeliť sa s vami aspoň o fotografie, už teraz sa všetci tešíme na prvú oficiálnu verejnú jazdu.

Publikované: 07.08.2022 20:53