Ďakujeme

Ďakujeme

Ak by ste navštívili Čiernohronskú železnicu v týchto dňoch, možno by ste ani neverili, že počas leta sa jej vláčikmi previezlo desaťtisíce turistov. Začiatkom školského roka areál stíchol ako mávnutím čarovného prútika, aj naši sprievodcovia sa rozutekali do škôl, dobrovoľným brigádnikom skončili dovolenky a zostalo nás tu len pár, ktorých spočítate na prstoch jednej ruky. Keď na jeseň rekapitulujeme uplynulú sezónu, pocit únavy vždy prehluší oveľa krajšia a vzácnejšia emócia.

Čiernohronská železnica je stále tu. A to najmä vďaka vám.


Existencia Čiernohronskej železnice, ktorá funguje ako nezisková organizácia a nie je žiadnym spôsobom systematicky dotovaná, je závislá od cestovného ruchu. Možno sa niekomu zdá, že túto vetu opakujeme pričasto - ukazuje sa však, že stále primálo nato, aby sa niekto kompetentný ňou naozaj začal zaoberať.

Každý návštevník, ktorý prejde našou bráničkou, znamená pre nás oveľa viac než len bežné označenie „turista“. Uvedomujeme si, že nebyť vášho rozhodnutia prísť a podporiť národnú kultúrnu pamiatku, by sme nevybojovali žiadne víťazstvá. V každom dni nájdeme zopár okamihov, z ktorých sa dá poučiť, ale veríme, že naše malé zakopnutia prekryje veľká láska a nadšenie, s ktorými to všetko robíme.

Možno ani netušíte, že pán v špinavých montérkach, ktorý sa vám prihovára na peróne, je v reálnom živote úspešný právnik, lekár alebo vysokoškolský pedagóg. Medzi dobrovoľníkmi na Čiernohronskej železnici sa nájdu novinári, manažéri, dokonca herec v národnom divadle, a počas dňa sa nikto z nich neštíti zohnúť po odfúknuté odpadky, ak treba. Všetkých spája spoločný cieľ.


Počas návštevy nášho malého staničného múzea najradšej porovnávate fotografie „pred“ a „po“. Zabudnuté a nikým nechcené vraky, ktoré kedysi predstavovali len kopy železa, sú dnes historickými unikátmi. O malej lesnej železnici z Horehronia rozprávajú vo svete a skúsenosti našich chlapcov si vážia napríklad aj na Taiwane. Lebo aj o tom Čiernohronská železnica je. Myšlienky si majetnícky neprivlastňuje, ale s radosťou ich posúva ďalej.

Úprimne ďakujeme všetkým prajným ľuďom, ktorí nám počas tohtoročnej sezóny vyjadrili podporu.
Aké sú naše plány do najbližších týždňov vám predstavíme čoskoro, len si na malú chvíľku vydýchneme.
A dovolíme všetkým krásnym pocitom z leta, nech doznejú.

Nech to para tlačí!  

 

Publikované: 05.10.2021 15:51