Čiernohronská železnica otvára tohtoročnú sezónu

Čiernohronská železnica otvára tohtoročnú sezónu

Po dvojročnej prestávke, kedy sa otvorenie Čiernohronskej železnice neustále posúvalo pre protipandemické opatrenia, sa železnica vrátila k osvedčenému skoršiemu termínu a svoje brány pre návštevníkov otvára už počas veľkonočných sviatkov 16. 4. 2022. V sobotu bude jazdiť aj parná lokomotíva a počas tohto dňa bude v reštaurácii Lampáreň podávané menu s ukrajinskými špecialitami. Tie pripravia rodiny, ktorým nezisková organizácia poskytla vo svojich prenajatých priestoroch dočasné útočisko.

„Otvorenie sezóny je pre nás vždy veľkou udalosťou. Tento rok to vnímame ešte o čosi intenzívnejšie. V kontexte aktuálnej situácie s vojnou na Ukrajine sme si uvedomili, ako železnička za uplynulých pár rokov vyrástla a kam sa posunula. V minulosti sme boli takmer úplne odkázaní na pomoc druhých – dobrovoľníkov a sponzorov, dnes dokážeme vďaka rastúcej návštevnosti pomáhať aj my,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ ČHŽ.

Čiernohronská železnica hneď po vypuknutí konfliktu ponúkla ubytovanie pre 13 vojnových utečencov. „Príbehy týchto ľudí nemedializujeme. Snažíme sa im poskytnúť pocit bezpečia a pomôcť im začleniť sa do každodenného života. Ide najmä o matky s deťmi. Počas leta sme ich zamestnali u nás. Dievčatá dvakrát do týždňa absolvujú hodiny slovenčiny, všetkých návštevníkov však prosíme o zhovievavosť pri komunikácii,“ dopĺňa Aleš Bílek.

Vlaky Čiernohronskej železnice od Bielej soboty premávajú podľa pravidelného cestovného poriadku dostupného na oficiálnej stránke www.chz.sk.  O všetkých plánovaných akciách a mimoriadnych jazdách železnica v predstihu informuje aj na svojich sociálnych sieťach.

Od 15. 4. 2022 sú v areáli Čiernohronskej železnice k dispozícii aj obľúbené cyklodreziny, ktoré prevádzkuje OOCR Horehronie. Počas prvých jarných dní je možné zapožičať si ich v úseku Čierny Balog – Dobroč, nutná je objednávka vopred cez rezervačný systém na www.cyklo.horehronie.sk.

„Do tohtoročnej sezóny vstupujeme s veľkým rešpektom. Zvyšovanie cien má priamy dopad aj na našu prevádzku, čo sa už odzrkadlilo na prvých objednávkach uhlia, nafty a ďalšieho nevyhnutného materiálu. Ostávame však optimistickí a po takmer dvoch rokoch pandémie sa už veľmi tešíme na prvé stretnutia s turistami, našimi podporovateľmi i dobrovoľníkmi,“ uzatvára Aleš Bílek.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov. Jej silný príbeh fascinuje ľudí po celom svete. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu a práce dobrovoľníkov, nie je systematicky dotovaná štátom. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod.

                                                                   

 

Publikované: 13.04.2022 18:39