Projekt „Revitalizácia Čiernohronskej doliny“ ide do ďalšej fázy!

Projekt „Revitalizácia Čiernohronskej doliny“ ide do ďalšej fázy!

Dňa 22.8.2019 bude zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja na svojom výjazdovom 16. zasadnutí v Kremnici schvaľovať podporu nášmu projektu, vrátane poverenia príslušných odborov Úradu BBSK „zapracovať zámer do strategického dokumentu BBSK: Plán udržateľnej mobility“.

Priblíži sa tak splnenie našej vízie modernej elektrifikovanej regionálnej železnice, funkčne prepojenej s historickou parnou turistickou lesnou železnicou – súčasnou ČHŽ do jedného unikátneho celku. Profit z revitalizovanej Čiernohronskej železnice tak už nebudú mať iba turisti a návštevníci nášho kraja, ale predovšetkým domáci obyvatelia pre pohodlné a ekologické cestovanie do roboty, k lekárovi, do škôl i za priateľmi – a to počas celého roka! Moderné elektrické vláčiky zo Švajčiarska by tak po novom mali od roku 2023 premávať každú hodinu na trase Dobroč – Čierny Balog – Hronec – Chvatimech - ŽP, a.s. Podbrezová, nový závod s nadväznosťou a prípojmi na Chvatimechu modernizovanými a novými vlakmi ŽSR do Banskej Bystrice, Bratislavy, Žiliny i Košíc.

Súčasťou predkladaného projektu sú i už v minulosti uvažované štúdie a vízie obnovy trate ČHŽ do Národného biatlonového centra v Osrblí a výstavby úplne novej modernej trate do Bystrej, Mýta pod Ďumbierom, Tále a pod Chopok – viď. prílohy a obrázky.

Štúdia výstavby trate Čiernohronskej železnice smerom na Tále

Revitalizácia Čiernohronskej doliny

Hrončiansko - osrblianska železnica, sprievodná správa

Hrončiansko - osrblianska železnica, mapa

Štúdia taktového GVD ČHŽ

Zápisnica z rokovania 6. 6. 2019

Zápisnica z rokovania 20. 6. 2019

Zápisnica z rokovania 22. 10. 2019

Publikované: 14.08.2019 9:00