Pravda o parnom stroji na bývalej píle Jánošovka v Čiernom Balogu

Pravda o parnom stroji na bývalej píle Jánošovka v Čiernom Balogu

„Priznám sa, že osud vyše 150 ročnej parnej píly Jánošovka a následne i jej srdca - stabilného parného stroja patrí medzi moje najotrasnejšie stretnutia s realitou, ľahostajnosťou a chamtivosťou niektorých ľudí,“ píše Aleš Bílek, riaditeľ ČHŽ.

Starosta Čierneho Balogu sa vo svojom obcou platenom mesačníku Baločan 7/2022 snaží ľudí presvedčiť, že so strojom sa ani nateraz nič nestalo a že obec - už 13 rokov jeho 100 % majiteľ (!) - sa dlhodobo usiluje o jeho záchranu. Písať reakciu na jeho už otrepané všeobecné ohováranie a nijako nepodložené osočovanie mojej osoby a výsledkov celoživotného úsilia záchrancov železničky do tohto plátku nemá veľký význam - redakčná rada v Baločanovi naše články od istého času bez vysvetlenia skrátka nezverejňuje...

Dovoľujeme si preto fakty doplniť fotografiami Ing. Jiřího Kubáčka, CSc. z roku 2006, ktoré dokumentujú skutočný stav kompletného a funkčného parného stroja vrátane všetkých armatúr, podzemného murovaného kúreniska, charakteristického komína a súvisiacich prevádzkových budov v čase jeho zápisu medzi NKP a jeho odkúpenia obcou Čierny Balog (roky 2008 a 2009). Stačí si zahrať obľúbenú hru "Nájdi 7 rozdielov..." prípadne sa opýtať, ktorý stavebný úrad povolil všetky tie stavby na píle zbúrať, ukradnúť alebo nechať dôjsť až do zmieňovaného "veľmi zlého technického stavu".

Pri úmyselne založenom požiari (pánom starostom nazvanom "opatrenia na ochranu svojho majetku") boli dňa 8. 6. 2022 nenávratne zničené viaceré dôležité súčasti parného stroja - okrem iného zhoreli aj obidva unikátne široké kožené remene pohonu transmisií. Netušíme, prečo by sa obce malo týkať "odstránenie ruín stavby", ale možno nám to niekedy nabudúce pán starosta vysvetlí. Veľa sa o osude parného stroja a "úsilí o jeho zachovanie" dozviete aj na tomto linku  – veríme, že tento odkaz nikto rýchlo nevymaže...
Premiestnenie parného stroja nebolo pánom architektom Vladimírom Paškom v jeho spomínanom projekte odporúčané, nakoľko ide o najnákladnejší variant. Deti v materskej škôlke aj obyvatelia v blízkosti navrhovaného pozemku určite tiež ocenia prenesenie parného stroja do tesnej blízkosti ich spální.

Nie je nám jasné, ako majiteľ tak vzácnej národnej kultúrnej pamiatky, obec Čierny Balog, s ročným rozpočtom v rádoch mil. EUR, desiatkami zamestnancov, vlastnou dielňou a technikou v miestnej prevádzkárni Zahorka a pod., môže úplne beztrestne dopustiť tak rozsiahlu devastáciu budov bývalej píly a vlastnej NKP - parného stroja. 
Čo im bránilo konať doteraz a v prospech koho konajú nateraz? 
Nie, nie sme hysterickí, ale veríme, že je úplne normálne, hoci ako pán starosta píše  - "podpásovo" - sa pýtať, ako je toto možné a kto je za to zodpovedný?!

S pozdravom - Nech to para tlačí!
Ing. Aleš Bílek - riaditeľ ČHŽ

 

Pripájame prílohy: 
Článok Pravda
Projekt využitia píly V. Paško 2004
Návrh na vyhlásenie NKP KOTP 2005
Parný stroj KOTP
Návrh na zriadenie drevárskeho múzea - žiadosti
Návrh ČHŽ na využitie pozemkov bývalej píly Jánošovka 
Návrh developera
List chýbajúce diely 


 

Publikované: 15.07.2022 15:57