Pozvánka na predstavenie projektu Revitalizácia Čiernohronskej doliny

Pozvánka na predstavenie projektu Revitalizácia Čiernohronskej doliny

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja /BBSK/ spolu so zastupiteľstvom BBSK majú pre toto volebné obdobie podpísané rozvojové priority kraja. Medzi celkovo 5 priorít bol zaradený „cestovný ruch“ a „integrovaný dopravný systém“.

V súlade s tým zastupiteľstvo BBSK schválilo dňa 22. 8. 2019 svojím Uznesením č. 210/2019 zámer „Revitalizácia Čiernohronskej doliny“ s cieľom obnoviť hlavnú trať ČHŽ z Podbrezovej/časť Chvatimech do Čierneho Balogu/časť Dobroč pre celoročnú prevádzku regionálnych vlakov s víziou zapojiť ČHŽ do Plánu udržateľnej mobility a Integrovaného dopravného systému BBSK.

Projekt vznikol na základe nevyhnutnosti opraviť opotrebovanú hlavnú trať ČHŽ, ktorá je od roku 2017 z dôvodu spráchnivených drevených podvalov v úseku Šánske – Chvatimech prevádzkovaná už iba v obmedzenom režime. Stratili sme tak priame napojenie na hlavnú železničnú trať ŽSR i hlavné turistické centrum Nízkych Tatier Jasná - Chopok juh a v obci Čierny Balog narástol problém s parkovaním áut návštevníkov. Opravu hlavnej trate tak bude možné financovať z významných zdrojov fondov EÚ do verejnej dopravy a občanom našich obcí priniesť výhody dotovanej ekologickej železničnej dopravy počas celého roka. Z prevádzky ČHŽ by tak už nemali prospech iba prichádzajúci turisti a poskytovatelia súvisiacich služieb, ale všetci občania nášho regiónu. Bližšie informácie o projekte je možné získať na stránke www.chz.sk prípadne v kancelárii ČHŽ.

V stredu 20. 11. 2019 o 17.00 hod bude celý projekt predstavený za účasti zástupcov BBSK všetkým záujemcom v staničnej reštaurácii Lampáreň na stanici ČHŽ v Čiernom Balogu.

Srdečne všetkých pozývame!

Projekt Revitalizácia Čiernohronskej doliny

Uznesenie zastupiteľstva BBSK z 22.8.2019

Kompletné informácie k projektu

Publikované: 29.10.2019 9:35