Leto na Čiernohronskej železnici

Leto na Čiernohronskej železnici

Dni, na ktoré netrpezlivo čakáme celý rok, nám zrazu plynú až prirýchlo. Prvá polovica hlavnej sezóny je za nami. Denne dostávame mnoho otázok, niektoré nás milo povzbudia, iné zaskočia a nebudeme klamať, nájdu sa aj také, ktoré nás dokážu prekvapiť. Vybrali sme tie, čo sa opakujú najviac.

1. Prečo je lístok na vláčik tak drahý?
U nás na Čiernohronskej železnici si nekupujete cestovný lístok, ale vstupenku do historického vlaku. Naše vláčiky nie sú hromadný dopravný prostriedok, ale historické a technické unikáty. Fungujeme ako nezisková organizácia, nie sme nijakým spôsobom systematicky dotovaní – z finančných prostriedkov, ktoré sa získajú z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy trate a lokomotív a zabezpečený ďalší chod prevádzky. Prosíme, myslite na to, že práve kúpou vstupenky ste prispeli k zachovaniu národnej kultúrnej pamiatky.
 

2.  Prečo vláčik smerom hore vo Vydrovskej doline nezastavuje?
Predovšetkým z bezpečnostných a technických dôvodov. Vlaky do Vydrovskej doliny sú naše najvyťaženejšie. Pokiaľ by vlak smerom hore zastal, pri plnej obsadenosti piatich vagónov by sa do kopca ďalej nepohol. Návštevníkov najprv vyvezieme na konečnú a cestou späť vlak stojí na oboch zastávkach Vydrovo-Korytárske aj Vydrovo-Koliba. Cestujúci sa tak stihnú v doline lepšie zorientovať a sami sa rozhodnú, kde vystúpia. Iný okruh si vyberú zdatní turisti, iný tip výletu si zvolia seniori či rodinky s malými deťmi.
 

3. Môžem si rezervovať vstupenky do vláčika vopred?
Rezervácie do vlaku odporúčame len skupinkám nad 20 osôb. S individuálnymi cestujúcimi počítame a v prípade potreby vieme pridať ďalší vagónik. Náš personál vám vždy rád a ochotne poradí s naplánovaním Vášho výletu. Prosíme, aby ste prišli v dostatočnom časovom predstihu, min. 30 minút vopred, aby ste si v príjemnej pohode stihli pozrieť aj staničné múzeum.

 

4. Zmestí sa do vláčika kočík?
Prosíme, všímajte si označenia našich vagónikov. Vagóny, do ktorých sa zmestia kočíky prípadne invalidné vozíky, sú označené piktogramami. Ak si nebudete istí, oslovte náš personál. Radi a ochotne vás usmerníme.


5. Môže ísť do vlaku aj psík?
Ak rád cestuje a nebojí sa zvukov vláčika, môže. :) Prosíme, aby mal kvôli bezpečnosti náhubok prípadne ho počas jazdy držte na rukách, aby sa necítili ohrození ostatní cestujúci.


6.  Kedy bude jazdiť vláčik aj do Chvatimechu?
Oprava trate do Chvatimechu si vyžaduje investíciu viac ako 10 miliónov eur. To už je suma, ktorú z fondov určených na opravy technických kultúrnych pamiatok takmer nie je možné získať, čo by znamenalo, že trať by sa opravila pravdepodobne len v najnutnejšom rozsahu a vždy len čiastkovo.
Ak sa však na trati Čiernohronskej železnice zavedie celoročná doprava vo verejnom záujme a stane sa súčasťou Integrovaného dopravného systému Banskobystrického samosprávneho kraja, bude možné uchádzať sa o granty EU. Celoročná prevádzka zároveň zabezpečí železnici kontinuálny prísun peňazí na prevádzku a dopravu. Všetky informácie nájdete na www.chez.sk.
 

Ďakujeme za Vašu podporu, veľmi si to vážime a tešíme sa na ďalšie letné stretnutia. 

Publikované: 03.08.2021 17:35