Čiernohronská železnica otvára svoju jubilejnú, tridsiatu sezónu

Čiernohronská železnica otvára svoju jubilejnú, tridsiatu sezónu

Prvé vlaky pre verejnosť vypraví už v sobotu 8. mája.

Po niekoľkomesačnej prestávke a neistých týždňoch nielen pre cestovný ruch sa historické vlaky Čiernohronskej železnice vracajú na balocké koľajničky.

„Tešíme sa, že nastáva postupné uvoľňovanie opatrení. Samozrejme, uvedomujeme si plnú zodpovednosť. Záleží nám na tom, aby sa návštevníci u nás cítili nielen príjemne, ale aj bezpečne,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice.

Prvý vlak do Vydrovskej doliny vypraví Čiernohronská železnica už v sobotu 8. mája.

„Počas najbližšieho mesiaca budeme jazdiť zelenou trasou do lesníckeho skanzenu len počas víkendov. Sezónu rozbiehame opatrne, uvidíme podľa záujmu verejnosti a postupne budeme pridávať ďalšie trasy. Veríme, že júl a august pôjdeme už plnou parou vpred,“ dodáva Aleš Bílek.

Aj s ohľadom na aktuálnu situáciu Čiernohronská železnica nemení výšku vstupného. Tá ostáva rovnaká ako v minulom roku, v ponuke sú aj zvýhodnené vstupenky pre rodiny s deťmi a seniorov s vnúčatami. „Každý z nás má za sebou náročný rok a sme si vedomí, že mnohí siahli na dno svojich síl aj možností. Ako nezisková organizácia sme sa rozhodli urobiť aspoň tento symbolický, ústretový krok,“ dopĺňa riaditeľ ČHŽ.

Vo Vydrovskej doline Čiernohronská železnica pre návštevníkov pripravila dve osamotené piknikové miesta s prístupom k osviežujúcej vode lesného potoka a s malou detskou preliezačkou.

Počas leta si návštevníci budú môcť užiť aj obľúbené Astrovlaky či iné mimoriadne jazdy. O všetkých plánovaných akciách Čiernohronská železnica informuje v predstihu na svojej webovej stránke www.chz.sk a sociálnych sieťach. 

Veľkému záujmu sa tešia aj cyklodreziny, ktoré po minuloročnej nútenej pauze dostali od štátu zelenú. Cyklodreziny prevádzkuje oblastná organizácia cestovného ruchu Horehronie a už v týchto dňoch sa dajú rezervovať na portáli www.cyklo.horehronie.sk.

„Tohtoročná sezóna je pre nás jubilejná, už tridsiata v poradí. Sme hrdí, že parný vláčik sa stal symbolom Čiernohronskej doliny,“ uzatvára Aleš Bílek.  

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne.
Ročne ju navštívi až 70 000 turistov. Jej silný príbeh fascinuje ľudí po celom svete. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu a práce dobrovoľníkov, nie je systematicky dotovaná štátom. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod.
 

Publikované: 03.05.2021 10:04