Čiernohronská železnica - náš spoločný príbeh

Čiernohronská železnica - náš spoločný príbeh

Je to presne 112 rokov, čo sa Čiernohronská železnica stala súčasťou balockého koloritu. Vyjadruje všetko, čím žili miestni ľudia. Železnú vôľu, nezlomný charakter, silu, ale aj pokoru v priťažkých chvíľach.

Čiernohronská železnica nie je len technický unikát. Je to predovšetkým veľký príbeh. Príbeh o ľuďoch, ktorí stáli na jej počiatku, ktorí rozhodovali o jej osude, ktorí na ňu neskôr zabudli a aj tých, čo ju celé roky zachraňovali pre ďalšie generácie. Čiernohronská železnica sú mozole našich prastarých otcov a mám, ktorí sa pri jej výstavbe skláňali deň čo deň a do náročnej práce vkladali svoje sny a túžby po krajšom živote. Čiernohronská železnica sú všetky odvážne činy, o ktorých vieme, ale aj tie, ktoré ostali skryté. Ako pečať si v sebe nesie hrdosť a dôstojnosť, ale aj strach z vojnových dní a nádej, že pokiaľ sa nájde čo i len hŕstka odvážnych, svet sa stane lepším miestom. Čiernohronská železnica sú všetky živly, ktoré sa balockými horami prehnali. Víchrice, snehové kalamity, prietrže mračien či povodne.
Čiernohronská železnica je každodenný život. Tichý svedok mnohých hádok, konfliktov a nedorozumení, ale aj veselých a šťastných chvíľ, nových začiatkov. Čiernohronská železnica sú všetky príbehy a legendy, rozprávania a piesne, ktoré sa ozývajú tunajšími dolinami.

Myslite na to vždy, keď sa počas leta veziete v malom drevenom vagóniku. Nie je to samozrejmosť. Nie je to kolotoč, ktorý nájdete kdekoľvek na svete. Čiernohronská železnica je kúsok z nás aj z vás.

 

 

Úvodné foto: 1963, KC, ČTK (publikácia: Čiernohronské premeny, Svatopluk Šlechta)

Publikované: 08.02.2021 12:01