OTVÁRAME 8. mája! Čiernohronská železnica je pripravená

OTVÁRAME 8. mája! Čiernohronská železnica je pripravená

Historické vlaky Čiernohronskej železnice už niekoľko týždňov netrpezlivo čakajú na svoju chvíľu. Otvorenie prevádzky sa pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom neustále presúvalo, najbližšie vyhliadky sú však optimistické. Ak vláda potvrdí ďalšie uvoľnenia 6. mája, ako bolo medializované, Čiernohronská železnica privíta prvých návštevníkov už 8. mája!

„Našou výhodou je, že jazdíme v otvorených vagónoch a máme ich dostatok. Ak bude potrebné, vieme zapojiť až 20 vozňov. Ľudia tak vo vláčiku môžu sedieť po jednom, aby sme dodržali predpísaný odstup,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice.

Okrem toho bude v areáli umiestnených viacero stojanov s dezinfekčnými prostriedkami, vstupenky do vlakov sa budú predávať za prísnych hygienických opatrení spoza ochranného skla. Povinnou výbavou pre personál a návštevníkov je rúško. Vstup do malého staničného múzea bude regulovaný, železnica zároveň zakúpila niekoľko germicídnych žiaričov, ktoré sa používajú na dezinfekciu vzduchu od baktérií a vírusov. Do prevádzky sa spustí aj reštaurácia Lampáreň, pre návštevníkov zabezpečí výdaj jedla do menu boxov.

„Vláčiky budú do Vydrovskej doliny premávať podľa pravidelného cestovného poriadku, v soboty by mala jazdiť aj parná lokomotíva. Bez turistov je stanica prázdna a smutná. Veríme, že už čoskoro sa z našich vagónov bude ozývať veselý smiech, ako sme na to zvyknutí,“ dodáva Aleš Bílek.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľníkov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod.
 

Publikované: 04.05.2020 21:44