Čiernohronská elektrická železnica má svoje nové logo

Čiernohronská elektrická železnica má svoje nové logo

V marci 2020 sme Vám predstavili prvé logo projektu, ktoré nám navrhli naši priatelia z Ateliéru Parabola. Dlho sme o ňom premýšľali. Záležalo nám na tom, aby logo malo nielen moderný design a nápad, ale nieslo v sebe aj kúsok patiny, a aby zároveň vystihovalo posun, aký elektrifikácia pre Čiernohronskú železnicu predstavuje.

Uvedomujeme si, že Čiernohronská elektrická železnica je projekt, ktorý okrem pozitívnych reakcií vyvoláva aj pochybnosti a neustále otázky, či sa nám podarí udržať romantiku a nostalgiu v Hrončianskej doline. Asi by ani nebolo správne, ak by sa ľudia na to nepýtali a boli voči svojmu okoliu ľahostajní. Naše rozhodnutie sa nezrodilo zo dňa na deň. Absolvovali sme nejednu pracovnú cestu, mnohé stretnutia s uznávanými odborníkmi v oblasti dopravy, ekológie aj krajinotvorby a sme presvedčení, že cesta, ktorou sa po vzore mnohých zahraničných úzkokoľajok vydávame, Čiernohronskej železnici na atmosfére neuberie. Našou snahou je zabezpečiť železničke dôstojné fungovanie a nasledujúcim generáciám odovzdať historický unikát, ktorý nemusí ešte stále bojovať o svoje každodenné prežitie, ako je tomu teraz.

A práve s touto myšlienkou malo korešpondovať aj nové logo ČHEŽ. Vyvolať pocit, že električka neprišla parnú lokomotívu z tunajších hôr vyháňať, skôr naopak, pomáha jej v doline prežiť. Návrh spracoval náš dobrovoľník Ing. arch. Ľubomír Štulrajter, ktorý je tiež autorom loga železničkovej reštaurácie Lampáreň.

Pôvodné logo Čiernohronskej železnice pre tábory dobrovoľníkov na záchranu železničky ešte v roku 1983 vytvoril pán profesor, akademický maliar Milan Sokol.  Má pre nás nesmiernu hodnotu, preto sme sa ním inšpirovali. Pre ČHEŽ sme ale zvolili farebné prevedenie, ktoré naznačuje posun a krok vpred.  Na logu vidieť stĺpy, aké by sa Hrončianskou dolinou časom ťahali – žiadne ohyzdné stožiare, ktoré u milovníkov cykloturistiky vzbudzujú obavy, ale vkusné architektonické prvky korešpondujúce s charakterom lesnej železnice. Veríme, že obe logá vyobrazené vedľa seba odzrkadľujú našu snahu: prepojiť minulosť s budúcnosťou, zachovávať a napredovať. 

Medzi najčastejšie otázky, ktoré dostávame v súvislosti s elektrifikáciou trate, patrí aj to, či má vôbec zmysel zavádzať regionálnu dopravu, keď takmer všetci vlastnia auto. Koľko ľudí by sa železnicou denne previezlo a či nebude takéto cestovanie pre bežného užívateľa drahé. Miestnych, ktorí majú príbytky v blízkosti trate, trápi, aby časom nedošlo k praskaniu domov aj to, či nebudú časom bojovať s každodenným hlukom. Spracovali sme preto súhrn najpálčivejších otázok a odpovedí, ktorý si môžete stiahnuť k nahliadnutiu. V prípade akýchkoľvek dotazov sme kedykoľvek k dispozícii.

 

Súvisiace články: https://www.chz.sk/sk/novinky/projekt-revitalizovanej-chz-uz-ma-i-svoje-logo/

Publikované: 30.11.2020 9:14